Zbudowanie skutecznego CV to nie lada wyzwanie – zwłaszcza w przypadku studentów, którzy dopiero rozpoczynają „kolekcjonowanie” wpisów.

Ostatnio, porządkując dysk, wyszperałam swoje stare, pierwsze CV z czasów studenckich. Poniżej możecie zobaczyć jakie umieściłam w nim zdjęcie – było dokładnie w takiej jakości jak widać na obrazku. Wiecie dlaczego? Bo nie miałam go w formie cyfrowej a jedynie w wydrukach (to było zdjęcie z pracy dyplomowej na 3. roku), więc zrobiłam supernienowoczesnym telefonem zdjęcie zdjęciu i zmieniłam kolor na czarno-biały bo w oryginale wydawało mi się, że jestem zbyt pomarańczowa ?.

Można powiedzieć, że i tak nie było źle. Przynajmniej zdjęcie było w miarę oficjalne, najlepsze do takich celów, jakie wtedy miałam. Nie wiedziałam chyba nawet, że istnieje coś takiego jak fotografia biznesowa. Może nie była wtedy aż tak popularna jak dzisiaj. Pierwsze praktyki udało mi się znaleźć pewnie i tak dzięki wpisom w CV, a zdjęcie po prostu temu „nie zaszkodziło”.

Niedawno studentka, która robiła u nas zdjęcia biznesowe powiedziała nam po znalezieniu pierwszej pracy: „mój szef powiedział, że przy pierwszym przeglądaniu CV, które przyszły, od razu zwrócił uwagę na moje ze względu na profesjonalne zdjęcie”. Wiadomo, że to nie wizerunkiem zdobywa się pracę, a przynajmniej nie każdą (bo np. dla modelek jest to „narzędzie pracy”). Ale może właśnie warto sobie pomóc, i sprawić by zdjęcie polepszyło wygląd CV, a nie tylko mu nie przeszkadzało, jak to było w moim przypadku. Teoretycznie – jest ryzyko, że gdy wszyscy zaczną sobie robić profesjonalne zdjęcia to znowu nie będzie żadnego elementu wyróżniającego. Ale w praktyce taka sytuacja raczej nie wystąpi ?.

Nasi młodzi Klienci zazwyczaj chcą wyglądać na zdjęciach poważniej niż w rzeczywistości, ale ostateczny efekt powinien zależeć też od przeznaczenia fotografii. Jeśli ktoś szuka wakacyjnej pracy w kawiarni, to wtedy robimy zdjęcie mniej oficjalne – bardziej fajny portret niż „sztywny”, biznesowy wizerunek. Jeśli chcecie skonfrontować swoje zamiłowanie do selfie z pozowaniem w studiu – zapraszamy!

PS: swoich aktualnych zdjęć do CV mam w zanadrzu kilka (zaleta pracy w duecie fotograficznym). Jedno z nich zostało użyte w artykule o sesjach plenerowych – możecie porównać: link. ?

Aga