Dlaczego zdjęcie jest gorszej jakości po wrzuceniu na Facebooka i LinkedIna?

Udało Wam się zrobić piękne zdjęcie, którym chcielibyście się podzielić ze znajomymi na Facebooku. Wrzucacie je do swojego albumu, otwieracie podgląd i… tragedia. Zdjęcie jest brzydkie, wydaje się niewyraźne, jest rozpikselowane. Co się stało?

Zacznijmy od odrobiny teorii, która pozwoli zrozumieć o co chodzi. Robiąc zdjęcia najczęściej korzystamy z aparatu który zawsze mamy przy sobie – czyli tego w telefonie. Dzisiejsze smartfony potrafią robić bardzo dobre zdjęcia – z powodzeniem wykorzystuje się je nawet w sesjach komercyjnych. Rozdzielczość 12 megapikseli (Mpix) jest już właściwie standardem w aparatach w smartfonie. Rozdzielczość mówi nam jak szczegółowe będzie nasze zdjęcie – to znaczy jak bardzo możemy je powiększyć bez utraty jakości. Przykładowo robiąc zdjęcie krajobrazu i mając do dyspozycji np. 50Mpix będziemy w stanie zobaczyć więcej szczegółów po zbliżeniu małego fragmentu, niż przy zdjęciu robionym aparatem o rozdzielczości 10Mpix. Ilość szczegółów ma wpływ na „wagę” zdjęcia – im więcej, tym zdjęcie będzie zajmowało więcej przestrzeni na dysku. Dodatkowo ilość pikseli przekłada się na wymiary zdjęcia wyrażane w pikselach – dla zdjęć 12Mpix jest to zazwyczaj 4032×3024 piksele.

Tyle teorii. Teraz spójrzmy na sugerowane rozmiary zdjęc dla Facebooka. Dla zdjęć wrzucanych z komputera najlepiej aby dłuższy bok miał nie więcej niż 2048 pikseli (px). Jest to rozmiar do którego pomniejszane są wszystkie zdjęcia wrzucane na Facebooka. Dodatkowo nakładane są algorytmy kompresujące jakość, które powodują że nasze zdjęcie mniej waży. Jeżeli chcemy załadować zdjęcie, które ma rozmiar dużo większy niż 2048px to algorytmy Facebooka nie tylko zmniejszą jego rozmiar do 2048 to dodatkowo pogorszą jakość samego zdjęcia. Stąd bierze się efekt rozpikelizowanych zdjęć które wyglądają po prostu źle. Warto również pamiętać, że jeżeli wrzucamy zdjęcie bezpośrednio z naszego telefonu to dłuższy bok będzie miał tylko 960px.

Dlatego jeżeli zależy nam na jak najlepszej jakości zadbajmy o to, żeby zdjęcie po pierwsze miało odpowiedni rozmiar, czyli maksymalnie 2048px na dłuższym boku; po drugie przy wgrywaniu zdjęć korzystajmy z komputera. Jeżeli zastosujemy się do tych rad, nasze zdjęcia będą w możliwie najlepszej jakości. Zdjęcia, które otrzymujecie od nas są w rozmiarze 2048, który jest najlepszy dla zdjęć na Facebooka i LinkedIn, dzięki czemu możecie je od razu wrzucać na media społecznościowe bez obaw o utratę jakości. Możecie je również spokojnie drukować w standardowych rozmiarach. Dodatkowo wysyłamy również pełnowymiarowe zdjęcia.