Co założyć na sesję biznesową?

Często otrzymujemy od Was wiadomości z pytaniem, co należy założyć na sesję biznesową. Postanowiliśmy, że napiszemy krótki artykuł, który pomoże Wam zdecydować co z Waszej biznesowej szafy najlepiej nadaje się na sesję i na co zwrócić uwagę. Nie będziemy tłumaczyć czym się różni formalny strój biznesowy od business casual, bo w internecie jest mnóstwo stron, gdzie możecie o tym poczytać. Podkreślimy raczej, co jest istotne z punktu widzenia fotografii.

Brak wzorków, chyba że na krawacie 🙂

Zdecydowanie odradzamy wzorzyste ubrania, które odwracają uwagę od fotografowanej osoby. Nawet jeśli jakiś wzór jest stonowany i mieści się w konwencji business casual, warto na czas sesji zdecydować się na jednolite kolory. Poza tym – zdjęcie wolniej się zdezaktualizuje. W tym roku liście na koszulach – nawet eleganckich, mogą nie być zgodne z trendami za rok.

Stonowana kolorystyka

Wszelkie szarości, granaty, czernie i biele mile widziane. Problematyczny może być szary strój na szarym tle lub biała bluzka na białym, ale wystarczy popracować trochę z ustawieniami światła i nawet przy takim wyborze unikniemy wrażenia „głowy zawieszonej w powietrzu”. Uwaga! Jeśli ktoś na co dzień – nawet biznesowo – nosi kolory intensywne, to oczywiście nie powinien na czas sesji „przebierać się” w smutne dla niego czernie. Poprzez zdjęcie biznesowe też możemy wyrazić swój charakter! Zazwyczaj też na więcej koloru decydują się osoby pracujące w obszarze marketingu, PR-u, grafiki, freelancerzy, czy… członkowie zarządu. Dlatego nie skreślamy definitywnie czerwonych sukienek.

Więcej niż jeden strój

Radzimy wziąć ze sobą przynajmniej 2 różne stylizacje (nawet jeśli chcecie kupić jedno zdjęcie!). Mamy wtedy więcej możliwości: w marynarce, bez marynarki, z krawatem lub bez. Sukienka, bluzka i spódnica, koszula i spódnica. Często w trakcie wybierania zdjęć, Klientom bardziej podobają się zdjęcia w stylizacjach, które nie były ich pierwszym wyborem do założenia. Warto więc eksperymentować!

Co z butami?

W zależności od tego czy potrzebujemy zdjęć bliskich czy całej sylwetki – w kadrze mieści się więcej lub mniej naszej garderoby. Jednak jeszcze nie zdarzyło nam się by na finalnym zdjęciu widać było buty. Wiadomo jednak, że sylwetka układa się inaczej w zależności od tego w jakich butach jesteśmy – zwłaszcza u kobiety. Dlatego jeśli macie możliwość – zabierzcie też odpowiednie obuwie. Dla ceniących wygodę i kupujących bliskie portrety – akceptujemy szorty hawajskie i japonki, których na zdjęciu i tak nie będzie widać. 🙂

Jak bardzo formalnie?

Coraz więcej naszych klientów odchodzi od pełnego formalnego stroju i nawet jeśli jedna stylizacja to elegancki garnitur i krawat, to drugą może być kolorowa koszula z podwiniętymi rękawami. Nieraz im wyższy szczebel kariery tym strój zmierza bardziej… w stronę casual, niż biznes.

Biżuteria

Ten temat głównie dotyczy Pań. Zalecamy dyskretną biżuterię, która nie „bije po oczach” Czyli raczej krótkie kolczyki niż długie i wiszące. Charakterystyczny wisiorek, naszyjnik – tak, jeśli pasuje do biznesowego stylu (znów – bardziej twórcze zawody mają tu większe pole do popisu). Panowie i ich zegarki to osobny temat: możemy eksponować, jeśli nie jest to zegarek typowo sportowy. Wszelkie fitbity i inne mierniki – zostawiamy na stoliku (zwrócimy po sesji).

Ale ponad wszystko …brak zasad

[edit] Po wielu już zrealizowanych sesjach widzimy, że najważniejsze jest to, by na zdjęciu BYĆ SOBĄ. Więc jeśli lubicie wzorzyste koszule, dużo biżuterii i jaskrawe kolory to nie ma sensu byście przebierali się na potrzeby sesji w formalny szary strój, w którym na co dzień nie chodzicie i który nie przystaje zupełnie do Waszej profesji. Nam pozostawcie pokazanie Was w jak najlepszym świetle 🙂

K.